RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN (RPH )
Tarikh :
2 November 2012
Hari : Jumaat
Kelas : 5 Mulia
Bil
Murid : 35 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Jauh Perjalanan Luas
Pandangan
Tajuk : Membentangkan Hujjah
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.
Memilih
dan membentangkan hujjah yang bernas dengan intonasi, sebutan dan gaya bahasa.
2.
Membidas
hujjah dengan alasan yang kukuh menggunakan kesantunan
bahasa.
Pengetahuan
sedia ada:
Murid-murid dapat menceritakan pengetahuan dan
pengalaman mereka
mengenai tempat-tempat menarik.yang pernah dilawati.
Konsep : Memahami cara-cara berhujjah
Bahan :
Radio, lembaran kerja, buku, pamlet,broser
Nilai :
Menghargai, kasih sayang
Kemahiran
KBKK:
1.
Kemahiran berfikir, menambah perbezaan,
membuat inferens, dan kemahiran
mengkatogeri.
2.
Kemahiran
belajar: menerima maklumat, memproses dan melaporkan
Kecerdasan
pelbagai:
Menjana idea dan mentafsair, kontekstual,
mencatat maklumat,merumus,
Langkah/
Masa
|
Isi
Pelajaran
|
Aktiviti
Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
Aktiviti
Guru
|
Aktiviti
Murid
|
Set Induksi
(3 minit)
|
Kotak Misteri
Keratan
kertas:
1.Bukit
Bendera
2.Pasar
Siti Khadijah
3.Bukit
Melawati
4.Melaka
Bandaraya Bersejarah.
|
1. Guru
menunjukkan Kotak Misteri
2.Guru
meminta beberapa orang murid tampil ke hadapan untuk mengambil keratan kertas
yang terdapat dalam kotak mesteri
3. Murid-murid
membaca keratan kertas tersebut dengan bimbingan guru.
|
1. Murid
memerhati sambil mendengar arahan guru dengan teliti.
2. 4 orang
murid tampil untuk membaca maklumat secara bergilir-gilir.
2. Murid
membaca perkataan yang tedapat dalam
kotak itu.
|
Strategi:
Berpusatkan
guru dan murid
Kaedah :
Menjana idea
BBM:
Kotak
misteri kad perkataan.
Nilai:
Kasih
sayang
KBKK:
Menerima
maklumat
|
Perkembangan
Langkah 1
(5 minit)
|
Bersoaljawab
1.Berapa
buah negeri yang terdapat di negara Malaysia?
2.Sebutkan
tempat-tempat menarik yang terdapat di negeri tersebut.
|
1. Guru
bersoaljawab dengan murid tentang tempat-tempat menarik yang terdapat di negara
Malaysia.
|
1.
Murid-murid menjawab dengan memberi jawapan yang sesuai dan tepat.
2.Murid-murid dibimbing oleh guru dengan jawapan yang
diberi.
|
Strategi:
Berpusatkan
guru dan murid
Kaedah :
Menjana idea
BBM:
Carta
negara Malaysia
Nilai:
Kasih
sayang
KBKK:
Malaporkan
|
Perkembangan
Langkah 2
(8 minit )
|
Perbincangan
1. Mengapa
menyokong pergi ke negeri tersebut?
2. Mengapa
mereka membantah untuk pergi ke negeri tersebut.
Kumpulan 1: Negeri Perlis
Kumpulan2:
Negeri
Pahang
Kumpulan 3:
Negeri
Selangor
Kumpulan 4;
Negeri
Melaka
Kumpulan 5:
Negeri
Trengganu
Kumpulan 6:
Wilayah
Persekutuan Kuala Lumpur.
|
1.Guru membahagikan
murid kepada 6 kumpulan
2. Guru
meminta murid menjalankan perbincangan berpandukan broser dan buku yang diberi.
2. Guru
meminta murid mencari hujjah yang
bernas untuk menyokong atau menolak pilihan lokasi/negeri masing-masing.
|
1. Murid-murid
berbincang dalam kumpulan.
2.
Murid-murid menulis 6 hujjah mengikut
negeri pilihan masing-masing iaitu 3 hujjah menyokong dan 3 hujjah membantah.
|
Strategi:
Berpusatkan murid
Kaedah :
Menjana idea
BBM:
Buku
negeri-negeri di Malaysia,
Broser,
Pumplet.,
Kertas
sebak
Nilai:
Kerjasama
KBKK:
Malaporkan,
menjana idea dan
mentafsir gambar, menyenarai
|
Langkah 3
(8 minit)
|
Pembentangan
Kumpulan.
Kumpulan 1:
Negeri
Perlis
Kumpulan 2:
Negeri
Pahang
Kumpulan 3:
Negeri
Selangor
Kumpulan 4;
Negeri
Melaka
Kumpulan 5:
Negeri
Trengganu
Kumpulan 6:
Wilayah
Persekutuan Kuala Lumpur.
|
1. Guru
meminta murid setiap kumpulan membentangkan
hasil perbincangan.
|
1. Setiap
kumpulan diwakili oleh 3 orang murid untuk membentangkan hasil mengikut kreativiti dan intonasi yang sesuai
mengikut kumpulan masing-masing.
|
Strategi:
Berpusatkan
Murid dan guru
Kaedah :
Menjana idea
BBM:
Kertas
sebak
Nilai:
Kasih
sayang,
Kerjasama
KBKK:
Malaporkan
Interpesional
|
Langkah 4
(5 minit)
|
Tatabahasa
Kata
adjektif:
1.cantik
2.jauh
3.cermat
4.manis
5.sayang
|
1. Guru
meminta murid memberi contoh kata adjektif
2. Guru
menampal 5 contoh kata adjektif di papan tulis.
3. Guru
meminta beberapa orang murid membina ayat berdasarkan kata adjektif
|
1. Murid
memikirkan kata adjektif yang biasa
didengar dan yang terdapat dalam bahan bacaan.
2. Murid
membaca kata adjektif yang ditampal
oleh guru.
3.Murid
membina ayat dengan menggunakan kata adjektif
|
Strategi:
Berpusatkan
Murid dan guru
Kaedah :
Menjana idea
BBM:
Kad
perkataan
Nilai:
Kasih
sayang,
Kerjasama
KBKK:
Malaporkan
Interpesional
|
Langkah 5
(8 minit )
|
Latihan
bertulis
Perkataan:
1.melancong
2.menarik
3. destinasi
4.menikmati
5.
menyelerakan
|
1.Guru
mengedarkan lembaran kerja kepada semua murid.
2.Guru
meminta murid membina 5 ayat mudah berpandukan perkataan yang diberi.
|
1. Murid
mengambil lembaran kerja yang diedarkan dengan sopan.
2.Murid
membina 5 ayat dengan bimbingan guru
3.Murid
meneliti dan menyemak ayat-ayat yang
telah dibina.
|
Strategi:
Berpusatkan
Murid dan guru
Kaedah :
Menjana idea
BBM:
Kad
perkataan
Nilai:
Kasih
sayang,
Kerjasama
KBKK:
Menyelesaikan
masalah
|
Penutup
(3 minit)
|
Rumusan
|
1.Guru
meminta murid-murid menyebut maklumat tambahan tentang tempat-tempat menarik
di Malaysia.
2.Guru
meminta murid menyatakan nilai murni yang dipelajari selepas
P & P
|
1.Murid menyebut
maklumat tambahan yang terdapat dalam Broser.
2.Murid
–murid menyenaraikan nilai murni yang
dipelajari pada hari tersebut.
|
Strategi:
Berpusatkan
Murid dan guru
Kaedah :
Menjana idea
BBM:
Buku,Broser
Nilai:
Kasih
sayang,
Kerjasama
KBKK:
Merumus
|